09 czerwca, 2014

Swoboda świadczenia usług nie może być ograniczona pod pretekstem ochrony pracowników

Kristin Schreiber – prelegentka II EKMP w rozmowie z nami oceniła, że bez swobody świadczenia usług niemożliwe jest istnienie społecznej gospodarki rynkowej w Unii Europejskiej. Wyjaśniła też różnicę między dostępem do informacji o prawie w poszczególnych państwach członkowskich, a wymianą informacji między organami administracji publicznej. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.  Kristin Schreiber – prelegentka II EKMP w rozmowie z nami oceniła, że bez swobody świadczenia usług niemożliwe jest istnienie społecznej gospodarki rynkowej w Unii Europejskiej. Wyjaśniła też różnicę między dostępem do informacji o prawie w poszczególnych państwach członkowskich, a wymianą informacji między organami administracji publicznej.  Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Kristin Schreiber - prelegentką II Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, w którym wyjaśnia m.in. na czym polega działanie systemu wymiany informacji IMI. Kristin Schreiber w rozmowie z nami oceniła, że bez swobody świadczenia usług niemożliwe jest istnienie społecznej gospodarki rynkowej w Unii Europejskiej. W obliczu różnic gospodarczych jakie występują między państwami członkowskimi bardzo ważne jest zachowanie równowagi między ochroną praw pracowników delegowanych, a swobodą świadczenia usług.
"Standardy socjalne muszą być przestrzegane w całej Unii. Jednak nie wolno pod pretekstem ich ochrony ograniczać swobody świadczenia usług i wprowadzać praktyk protekcjonistycznych" - przyznała Kristin Schreiber.
W drugiej części wypowiedzi Kristin Schreiber wyjaśnia różnicę między dostępem do informacji o prawie w poszczególnych państwach członkowskich, a wymianą informacji między organami administracji publicznej. Informacja dla przedsiębiorców oraz pracowników delegowanych jest dostępna przez system Your Europe. Natomiast system IMI służy wymianie informacji między właściwymi instytucjami kontrolnymi. Pilotażowe zastosowanie systemu IMI w delegowaniu pracowników w 2013 r. przyniosło ok. 1000 zapytań. Krisitn Schreiber do niedawna pełniła funkcję zastępcy Szefa Gabinetu Michela Barniera, Komisarza UE odpowiedzialnego za usługi i rynek wewnętrzny. Obecnie jest p.o. Dyrektora, Dyrekcja B – Zarządzanie Jednolitym Rynkiem; DG ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Jest także odpowiedzialna za system IMI, który za sprawą dyrektywy wdrożeniowej będzie miał szerokie zastosowanie w kontekście delegowania pracowników. AZ

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ